Samsung, Galaxy Tab S10 Plus çipsetinde MediaTek’e geçiş yaptı

Samsung’un yeni Galaxy S24 FE akıllı telefonunun yanı sıra, bir başka Samsung cihazı daha bugün Geekbench platformunda görüntülendi. Galaxy Tab S10 Plus adıyla bilinen bu tablet, SM-X828U model numarasıyla listelendi. Bu model numarası, IMEI veritabanındaki kaydı ile de doğrulanıyor ve bu da cihazın Tab S10 Plus olduğunu gösteriyor. “U” harfi, cihazın ABD versiyonunu işaret ederken, SM-X826B ve SM-X826N model numaraları ise sırasıyla global ve Güney Kore versiyonlarını temsil ediyor.

Tablet, Geekbench’te MediaTek Dimensity 9300+ işlemcisiyle listelendi. Samsung, Tab S serisi için genellikle Qualcomm’un üst düzey yonga setlerini tercih ediyordu, ancak bu kez Galaxy Tab S10 serisinde MediaTek’e geçiş yapıyor gibi görünüyor. Dimensity 9300+, bir adet 3.25GHz hızında çalışan Cortex-X4 çekirdeği, üç adet 2.85GHz hızında çalışan Cortex-X4 çekirdeği ve dört adet 2.0GHz hızında çalışan Cortex-A720 çekirdeği ile sekiz çekirdekli bir yonga seti. Grafik işlemlerinin ise Mali-G720 Immortalis MP12 GPU tarafından yapılması bekleniyor.

Bu donanım, tablete tek çekirdekli testlerde 2.141 puan ve çok çekirdekli testlerde 6.952 puan kazandırdı. Ayrıca cihazın 12GB RAM’e sahip olduğu ve Android 14 işletim sistemi ile çalıştığı belirtildi. MediaTek’e geçiş dikkat çekici bir değişiklik, ancak geçen ay yayımlanan bir rapor, Samsung’un tabletleri için çift yonga stratejisini benimseyebileceğini öne sürmüştü. Bu strateji Qualcomm ve Exynos yongalarını içerecekti, MediaTek değil.

Tablet şimdi Dimensity 9300+ ile listelendiğine göre, önceki raporun yanlış olduğu ya da MediaTek’in diğer yonga markalarından birinin yerini alabileceği anlamına geliyor olabilir. Galaxy Tab S10 Plus hakkında şu anda pek fazla bilgi yok, ancak cihazın Tab S10 Ultra ve muhtemelen standart Galaxy Tab S10 ile birlikte geleceği biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir